Jak zapobiegać rakowi prostaty.

Ponieważ nie jest znana dokładna przyczyna powstania raka prostaty, na dzień dzisiejszy nie wiadomo jak przeciwdziałać powstaniu większości przypadków tej choroby. Większości czynników ryzyka, takich jak wiek, rasa czy zachorowania w rodzinie nie możemy w żaden sposób modulować.
Istnieje możliwość redukcji ryzyka zachorowania poprzez zmianę codziennej diety. Amerykańskie dietetycy zalecają spożywanie większej ilości pokarmów opartych na źródłach roślinnych oraz ograniczenie spożywania mięsa czerwonego, zwłaszcza o dużej zawartości tłuszczów. Każdego dnia należy przynajmniej 5-krotnie spożywać warzywa lub owoce. Zalecane są również produkty zbożowe, ryż, makaron, fasolka. Zachowanie tego rodzaju diety obniża również ryzyko zachorowania na inne nowotwory oraz choroby układu krążenia. Pomidory (surowe, gotowane lub przetworzone np sosy pomidorowe), grejpfruty różowe oraz melony zawierają duże ilości likopenu, substancji podobnej do witamin, która hamuje proces oksydacji (niszczenia) DNA co zapobiega powstaniu raka prostaty.

Przyjmowanie preparatów witaminowych i mineralnych może wpływać na ryzyko zachorowania, lecz nie jest to jeszcze udowodnione, wyniki niektórych badań sugerują, że regularne przyjmowanie 50mg witaminy E może je obniżyć. Inne badania sugerują natomiast, że witamina E nie ma wpływu na rozwój raka prostaty i że zbyt duża jej ilość może powodować choroby serca. Ryzyko zachorowania na raka prostaty prawdopodobnie obniża selen, zaś preparaty witaminy A według niektórych naukowców to ryzyko zwiększają. Ryzyko i korzyści związane z przyjmowaniem syntetycznych preparatów witaminowych należy skonstultować ze swoim lekarzem.

Jeśli chodzi o leki uwage lekarzy przykuł lek o nazwie Finasteryd (Proscar), który już jest stosowany w leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Lek ten hamuje wydzielanie przez organizm hormonu męskiego (androgenu), odpowiedzialnego m.in. za stymulacje do wzrostu komórek prostaty, zarówno tych zdrowych jak i rakowych. W USA prowadzono badanie o nazwie Program Prewencji Raka Prostaty – przez 7 lat podawano grupie 18 tyś mężczyzn finasteryd lub placebo (lek obojętny dla organizmu). Pacjentów losowo przydzielano do grupy przyjmującej finasteryd lub do grupy przyjmującej placebo. Wyniki badania wykazały, że osoby przyjmujące finasteryd o 25% rzadziej chorują na raka prostaty, jednak u osób tych rak przybierał groźniejsze klinicznie formy niż u osób przyjmujących placebo. Do dziś nie są znane powody tak zaskakujących wyników.
Wśród pacjentów przyjmujących finasteryd wystąpiły efekty uboczne obejmujące upośledzenie czynności seksualnych (obniżone libido, epizody impotencji), rzadziej natomiast pojawiały się objawy ze strony układu moczowego, takie jak utrudnione oddawanie moczu, lub nietrzymanie moczu.
Na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy przyjmowanie finasterydu wpływa rzeczywiście hamująco na rozwoj raka prostaty.