Jak wykrywa się raka szyjki macicy ?

Zmiany przedrakowe i raki wczesne na ogół nie dają żadnych objawów. Odczuwalne objawy pojawiają się dopiero, gdy rak staje się inwazyjny i zaczyna naciekać okoliczne tkanki. Najczęstszymi objawami w takiej sytuacji są częste krwawienia z dróg rodnych, pojawienie się krwistej wydzieliny podbarwionej krwią, która znacznie różni się od regularnej krwi menstruacyjnej. Również krwawienie podczas miesiączki może trwać dłużej i być bardziej obfite niż zazwyczaj. Krwawienie i obfita wydzielina po okresie menopauzy to również objawy niepokojące. Inne, które mogą budzić niepokój to pojawienie się krwi po stosunku, irygacji pochwy, badaniu ginekologicznym, ból po stosunku.

Oczywiście wszystkie te opisane objawy mogą być wynikiem innych chorób niż rak szyjki macicy np infekcje może powodować ból, rzadziej krwawienie. W razie wystąpienia któregoś z opisanych symptomów należy niezwłocznie udać się do lekarze, gdyż ich lekceważenie umożliwia chorobie dalszy rozwój i zdecydowanie obniża szanse wyleczenia.
Oczywiście nie należy czekać na pojawienie się objawów raka szyjki macicy – należy regularne zgłaszać się na cytologię i badanie ginekologiczne !
Ginekolog może usuwać zmiany budzące niepokój w gabinecie, jeśli jednak biopsja wykaże obecność raka należy skonsultować się z chirurgiem specjalizującym się w leczeniu operacyjnym nowotworów dróg rodnych kobiety. Jeśli rak jest już w stadium inwazyjnym pacjentka zostanie skierowana do lekarza ginekologa – onkologa, następnie zapadną decyzje o formie dalszego leczenia (np. radioterapii)

Nie każda z opisanych niżej procedur jest odpowiednia dla każdej pacjentki leczącej się z powodu raka szyjki macicy, decyzje o formie leczenia zapadają na podstawie wyników badań – fizykalnego i laboratoryjnego (biopsji)

Wywiad I badanie fizykalne

W medycynie pierwszym krokiem zawsze jest skrupulatne zebranie wywiadu z pacjentem. Lekarz omawia z pacjentką jej medyczną przeszłość, zbiera również informacje na temat czynników ryzyka i chorób nowotworowych wśród najbliższej rodziny. Kolejnym krokiem jest dokładne zbadanie pacjentki, nie tylko w kierunku chorób ginekologicznych, lekarz musi mieć pojęcie o generalnym stanie jej zdrowia. W trakcie badania lekarz powinien zwrócić szczególną uwagę na węzły chłonne, w przypadku rozprzestrzeniania się raka to najczęstsze miejsce przerzutów.

Cystoskopia, rektoskopia i badanie w znieczuleniu

Te badania wykonuje się u pacjentek, u których wcześniej stwierdzono obecność guzów nowotworowych w późnym stadium. Nie są konieczne, jeżeli rak został zdiagnozowany wcześnie. Cystoskopia polega na wprowadzeniu cienkiej rurki zaopatrzonej w kamerę i światłowód do pęcherze moczowego przez cewkę moczową. Dzięki temu badaniu lekarz może określić czy rak szyjki macicy rozprzestrzenił się na te narządy. W trakcie cystoskopii można pobrać fragmenty tkanek pęcherza do badań laboratoryjnych. Badanie to wykonuję się na ogół w znieczuleniu miejscowym, zdarza się też, że konieczne jest znieczulenie ogólne.
Rektoskopia polega na oglądaniu wnętrza odbytnicy dzięki specjalnej rurce, również zaopatrzonej w światłowód. Badanie to ma na celu zlokalizowania raka szyjki macicy, w przypadku jego rozprzestrzenienia się w kierunku odbytnicy.