Hospicjum Onkologiczne Fundacji ”Pro Salute”

Hospicjum Onkologiczne Fundacji” Pro Salute” powstało w październiku 1994 roku w Będzinie. Początkowo była to w pełni wolontaryjna opieka domowa sprawowana na terenie województwa śląskiego przez lekarzy, pielęgniarki i wolontariuszy nie medycznych.
W 1997 roku zarejestrowano Zakład Opieki Zdrowotnej „Pro Salute” w ramach którego działa obecnie Hospicjum Onkologiczne, w skład którego wchodzą :

  • Zespół Opieki Domowej
  • Poradnia Medycyny Paliatywnej
  • Poradnia Onkologiczna
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego
  • Poradnia Terapii Uzależnień
  • Klub Amazonek
  • Wypożyczalnia sprzętu pomocniczego i rehabilitacyjnego.

Hospicjum obejmuje pomocą wszystkich zgłaszających się chorych z rejonu Zagłębia i okolic od roku 1994.
Współpracuje także ze stacjonarnym Oddziałem Opieki Paliatywnej mieszczącym się w Szpitalu Powiatowym w Będzinie, gdy podopieczni wymagają hospitalizacji szpitalnej.
Hospicjum prężnie działa także w dziedzinie edukacji, organizując liczne konferencje naukowe.Jest członkiem Ogólnopolskiego Forum Ruchu Hospicyjnego w Krakowie.
W 2000 roku działalność Hospicjum została doceniona przez Fundację Porozumienie bez Barier i otrzymaliśmy nieodpłatnie karetkę Kia Motors, która poprawiła możliwości dojazdu do naszych pacjentów.
Obecnie Fundacja Pro Salute zatrudnia:  lekarzy licznych specjalności w tym posiadających także specjalizację z dziedziny onkologii i medycyny paliatywnej, pielęgniarki, rehabilitantów, psychologów, duchownego i współpracuje z licznymi wolontariuszami nie medycznymi. Personel naszego Hospicjum przywiązuje dużą wagę do pogłębiania swojej wiedzy, uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach na terenie kraju, a zwłaszcza organizowanych przez Konsultanta Wojewódzkiego panią dr n. med. Jadwigę Pyszkowską w Katowicach.

Środki na działalność Hospicjum „Pro Salute” pochodzą głównie z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, oraz z organizowanych aukcji, darowizn i w niewielkim stopniu z prowadzonej działalności gospodarczej (prowadzi sklep medyczny, zaopatrujący pacjentów w środki pomocnicze współfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia).