Heppening żonkilowy

Dnia 17.04.2009 r. o godz. 12.00 przed Urzędem Miasta w Wojkowicach rozpocznie uroczysty Heppening żonkilowy w ramach akcji „Dla Ciebie żonkil dla chorego nadzieja” oraz zbiórka publiczna w pobliżu kościołów.

 

W dniu 20.04.2009 r. o godz. 13.00 odbędzie się Heppening Żonkilowy rozpoczynający coroczną zbiórkę publiczną na ulicach miasta Będzina przed Ośrodkiem Kultury przy ulicy Małachowskiego 43. W dniach 25 i 26 kwietnia odbędzie się zbiórka pieniężna w pobliżu kościołów. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na remont i adaptację Centrum Wolontariatu Hospicyjnego.

 

Współorganizatorzy: Ośrodek Kultury w Będzinie, Urząd Miasta Będzina, Starostwo Powiatu Będzińskiego, Urząd Miasta w Wojkowicach.

 

Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominać mają o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Dlatego wiosną, kiedy zakwitają organizowane są zbiórki publiczne, w których uczestniczą wolontariusze działający na rzecz ciężko chorych pacjentów w hospicjach, a za każdy datek ofiarodawca otrzymuje żonkilową pamiątkę. Pierwsze żonkile zostały posadzone w parkach w Krakowie. Tysiące cebulek żonkili przesłał inicjator tego pomysłu czyli Brytyjska Organizacja Marie Curie Cancer Care z Edynburga. Pomoc ta polega właściwie na przeniesieniu na polski grunt idei zbierania funduszy i akcji powstawania „Żonkilowych Pól Nadziei”. Stałymi elementami kampanii są kwesty pod kościołami, na ulicach oraz finałowe koncerty charytatywne (w darze dla hospicjum występują artyści).