Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(Ăłw) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: badanie CEA, Ca-125
PostWysłany: 29 Kwi 2012, 20:25 

witam
mam pytanie odnośnie markerów CEA i Ca-125? czy mogą one zmieniać się raz być wyższe raz niższe oczywiście mieszczac sie w granicach
może dla kogoś to banalne pytanie, ale w rodzinie bardzo bliska mi osoba zmarła na raka jajnika i pamiętam, że jak markery zaczęły rosnąć to później było źle i torchę panikuję, choć tłumaczę sobie,że wtedy markery były robione po chemioterapi
więc jesli w 2011 ca-125 mialam 18,94 U/ml, a w 2012 - 26,96 U/ml (Z. Ref <35) to nie mam czym się martwić?
z góry dziękuję za odpowiedź

PostWysłany: 29 Kwi 2012, 22:37 

annia napisał(a):
witam
mam pytanie odnośnie markerów CEA i Ca-125? czy mogą one zmieniać się raz być wyższe raz niższe oczywiście mieszczac sie w granicach
może dla kogoś to banalne pytanie, ale w rodzinie bardzo bliska mi osoba zmarła na raka jajnika i pamiętam, że jak markery zaczęły rosnąć to później było źle i torchę panikuję, choć tłumaczę sobie,że wtedy markery były robione po chemioterapi
więc jesli w 2011 ca-125 mialam 18,94 U/ml, a w 2012 - 26,96 U/ml (Z. Ref <35) to nie mam czym się martwić?
z góry dziękuję za odpowiedź

Czy masz raka jajnika i bylas leczona?
Jeeli nie to w jakim celu robisz badanie tego markera?
Ktos cie na nie kieruje czy tez wchodzisz z ulicy do laboratorium i mowisz : "Prosze o jedno badanie Ca-125?"?

PostWysłany: 29 Kwi 2012, 23:18 

nie mam raka, ale jestem w grupie ryzyka i lekarz mówil mi, żebym robiła sobie co jakiś czas badanie markerów CEA i Ca-125, więc robię. Nikt nie musi kierować na takie badania, bo to i tak jest płatne więc zapłacisz to robią

PostWysłany: 06 Maj 2012, 11:29 

annia napisał(a):
nie mam raka, ale jestem w grupie ryzyka i lekarz mówil mi, żebym robiła sobie co jakiś czas badanie markerów CEA i Ca-125, więc robię. Nikt nie musi kierować na takie badania, bo to i tak jest płatne więc zapłacisz to robią

Same markery nic nie wnosza. Rak jajnika, zwlaszcza w poczatkowym stadium, wcale nie musi ich podnosic.
Natomiast inne, wcale niezlosliwe schorzenia, moga.

Nawet badania obrazowe (ktorych, nb. lekarza Ci nie zleca) niekoniecznie musza cokolwiek pokazac.

Rak jajnika daje b. niespecyficzne objawy i dlatego tak czesto jest wykrywany w b. zaawansowanym stadium :(

Ale wlasnie pojawilo sie swiatelko w tunelu :
pracujacy w USA prof. Neil Frazer opracowal szczepionke p/rakowi jajnika C-vac.
Wyniki badan klinicznych 2 fazy byly obiecujace dzieki czemu wlasnie sie rozpoczynaja
badania 3 fazy obejmujace 800 pacjentek w 14 osrodkach .
Jezeli wszystko pojdzie zgodnie z przewidywaniami byc moze juz za 5 lat szczepionka C-vac stanie sie dostepna dla wszystkich pacjentek chorych na raka jajnika.

Nb, prof Neil Frazer jest mlodszym bratem prof. Ian'a Frazera, ktory opracowal szczepionke p/rakowi szyjki macicy (Gardasil).

Tu jest link do artykulu. ktory ukazal sie we wczorajszym The Weekend Australian:
http://www.theaustralian.com.au/news/he ... 6347312342

PostWysłany: 06 Maj 2012, 12:15 

Miejscowość: Bielsko-Biała
Witam
Zosiu Bluszcz a Ty to piszesz w Australii, USA czy może w jakimś innym państwie anglojęzycznym.A jak w państwie gdzie językiem urzędowym jest język polski to podawaj tylko takie linki gdzie informacje są podawane w języku polskim. To tak dla informacji.
Pozdrawiam

PostWysłany: 06 Maj 2012, 13:06 

AndrzejS napisał(a):
Witam
Zosiu Bluszcz a Ty to piszesz w Australii, USA czy może w jakimś innym państwie anglojęzycznym.A jak w państwie gdzie językiem urzędowym jest język polski to podawaj tylko takie linki gdzie informacje są podawane w języku polskim. To tak dla informacji.
Pozdrawiam

To, ze Andrzej S. nie zna angielskiego nie oznacza, ze rowniez inni tu piszacy badz czytajacy tego jezyka nie znaja. To po pierwsze.
Po drugie : forum Prosalute nie jest forum panstwowym wiec j. urzedowy nie ma tu nic do rzeczy.
Po trzecie : tekst w obcym jezyku mozna przepuscic przez google translator.
Po czwarte : artykul strescilam po polsku wiec pretensje sa tutaj zupelnie nie na miejscu.
I wreszcie po piate: informacja byla skierowana do annia oraz innych osob zainteresowanych rakiem jajnika. Andrzej S. ,o ile wiem, do nich nie nalezy.

Tyle.

PostWysłany: 08 Maj 2012, 14:44 

Miejscowość: Australia
AndrzejS napisał(a):
Witam
Pozdrawiam

Język urzędowy, jak sama nazwa wskazuje, to język używany w urzędach państwowych. Czy to forum zostało urzędem?
A co zrobić z doniesieniami i artykulami naukowymi, których nigdy nie opublikowano po polsku? Ktoś ma ci je tłumaczyć na polski za friko?
Również pozdrawiam.

RRP+PLND 1/11/2007•wiązki oszczędzone•hist.pat.pT2aN0Mx Gl.7(3+4)
PSA <0,04 od 6 tyg. po RRP

PostWysłany: 12 Maj 2012, 10:46 

Miejscowość: Bielsko-Biała
Już teraz wiem dlaczego w Polsce jest tak jak jest.Najmądrzejsi wyjechali do Australii.
Wracajcie do Polski.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(Ăłw) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 0 gości