Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(Ăłw) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: 05 Lis 2008, 11:59 

Miejscowość: Gdańsk
Witam!

Jest guz piersi. Lekarze zalecają biopsję. Jeden lekarz zaleca biopsję cienkoigłową a inny mammotomiczną. Każdy lekarz chwali siebie a o tej drugiej metodzie i drugim lekarzu wyraża się, delikatnie mówiąc, nienajlepiej. Z tego co udało mi się dowiedzieć:

Biopsja cienkoigłowa ma wadę polegającą na stosunkowo dużym ryzyku błędu (nie wykrycia raka w sytuacji gdy on rzeczywiście jest).

Biopsja mammotomiczna jest podobno bardziej nowoczesna i nie ma powyższej wady (ryzyko pomyłki prawie zerowe). Nie udało mi się jednak znaleźć żadnych wad tej metody w żadnym dostępnym mi opisie - wszystkie teksty tylko ją zachwalają (reklama). Lekarz, który ten rodzaj biopsji zaleca, jest w stanie podać tylko mało istotne wady czy skutki uboczne tej metody (jak np. krwiak który będzie przez jakiś czas po zabiegu). Lekarz który zaleca biopsję cienkoigłową mówi że:
- mammotomicznej nie da się zastosować do tego guzka bo jest już za duży (8mm)
- w przypadku złego wyniku badań histopatologicznych utrudni dalsze leczenie (ze względu na zaburzenia/zniekształcenia tkanek spowodowanych usunięcim guzka za pomocą biopsji mamotomicznej).
Lekarz który zaleca mammotomiczną temu zaprzecza. W przypadku złego wyniku i tak będzie usuwana pierś więc zaburzenia/zniekształcenia tkanek są bez znaczenia.

Czy ktoś może mi podać jakieś porównanie tych dwu metod? Podać wady biopsji mammotomicznej?

Pozdrawiam,
JJ

Temat postu:
PostWysłany: 05 Lis 2008, 13:08 

Generalnie biopsja mammotomiczna polecana jest dla wszystkich zmian w gruczole piersiowym o wielkości do 1 cm i niedostępnych w badaniu palpacyjnym.

Tak więc 8mm guzek nie jest za duży.

Pytanie tylko - jakie jest jego położenie? Czy jest wyczuwalny palpacyjnie?

Biopsja mammotomiczna jest badaniem diagnostycznym niemal bez wad (minimalne prawdopodobieństwo powikłań istnieje przy każdym zabiegu). Jej największą wadą jest koszt - aczkolwiek w przypadku drobnych zmian głęboko położonych jedyną alternatywą jest otwarta biopsja chirurgiczna (i tu łączny koszt takiego postępowania diagnostycznego jest wyższy).

Jeszcze pytanie - dlaczego w wypadku "złego" wyniku biopsji miałaby mieć miejsce mastektomia? Czy nie jest możliwe leczenie oszczędzające?

Moje osobiste zdanie: jeśli zmiana jest wyczuwalna palpacyjnie, standardem powinna być teoretycznie BACC. Jednak, gdyby ktoś zaproponował mi biopsję mammotomiczną - nie wahałabym się ani chwili. Trzeba pamiętać również o tym, że tu liczy się czas.
Mi szkoda byłoby czasu na ewentualne powtarzanie biopsji cienkoigłowej (ok. 20% ryzyka wyniku fałszywie negatywnego), a biopsja mammotomiczna da wynik wiarygodny za pierwszym razem (odsetek ewentualnej pomyłki jest śladowy, można powiedzieć, że żaden) + da materiał tkankowy do pełnej oceny histopatologicznej.
Czyli: powie nie tylko czy to proces złośliwy, ale i jaki jego rodzaj.
To znacznie przyspieszy dalsze planowanie leczenia.

pozdrawiam serdecznie -

Temat postu:
PostWysłany: 05 Lis 2008, 16:00 

Wielkie dzięki za odp.
in_situ napisał(a):
Pytanie tylko - jakie jest jego położenie? Czy jest wyczuwalny palpacyjnie?

Jest - tak właśnie został znaleziony.
in_situ napisał(a):
Jej największą wadą jest koszt

No i to mnie też zastanawiało że taka super metoda jest dostępna z NFZu (czyli "za darmo") i to praktycznie bez kolejki (3 tygodnie) i to w dodatku w bardzo małej placówce, podczas gdy inne duże ośrodki w Trójmieście tego nie mają.
in_situ napisał(a):
Jeszcze pytanie - dlaczego w wypadku "złego" wyniku biopsji miałaby mieć miejsce mastektomia? Czy nie jest możliwe leczenie oszczędzające?

Tu może być moje błędne rozumienie słów lekarza (tego który proponował mammotomiczną) - być może on mówił o najgorszym przypadku jaki może się w ogóle przydarzyć.
A może to jest tak że po biopsji mammotomicznej nie można już robic leczenia oszczędzajacego? Myślę sobie, że być może to miał na myśli ten lekarz, który proponował cienkoigłową (niestety nie będzie teraz możliwości zapytania się go o to - może ktoś wie)?
in_situ napisał(a):
Jjeśli zmiana jest wyczuwalna palpacyjnie, standardem powinna być teoretycznie BACC.

Nie rozumiem jakie znaczenie ma fakt że guzek daje się wyczuć palcami? Czemu wtedy nie mozna robić mammotomicznej (to samo mówił lekarz który proponował cienkoigłową, ale nie powiedział dlaczego). Potrafisz to wyjaśnić?

Także pozdrawiam serdecznie i dziękuję!

Temat postu:
PostWysłany: 05 Lis 2008, 16:22 

Absolutnie wykonanie biopsji mammotomicznej nie może wykluczać leczenia oszczędzającego:)
W w/w wypadku byłoby to badanie bardzo narażające pacjentkę - i nie dopuszczone do stosowania (a tak nie jest).

Otóż w przypadku biopsji cienkoigłowej po prostu w guzek wyczuwalny palpacyjnie łatwiej jest trafić (bo nie jest położony głęboko). I tylko tyle.
Lub aż tyle, bo zmniejsza to ryzyko wyniku fałszywie ujemnego.
No i koszt badania jest mniejszy.

Biopsja mammotomiczna jest metodą diagnostyczną po prostu doskonalszą i kosztowniejszą.
Jeśli ktoś Wam ją proponuje - bierzcie.

pozdrawiam -

Temat postu:
PostWysłany: 10 Gru 2008, 13:30 

Mi jedna Pani doktor powiedziala, ze jak ktos kiedykolwiek zaproponuje mi mammotomie mam sie absolutnie nie zgadzac. Że biopsja mammotmiczna robi mala rane na zew piersi ale duża wew piersi. W zwiazku z czym w wyniku gojenia moge zrobic sie zrosty i w przyszlosci zarowno mammografia jak i usg moze nie wykryc raka gdyby takowy wogole był:/ Opinie sa podzielone nie wiadomo kumu wierzyc:/ :roll:

Temat postu:
PostWysłany: 10 Gru 2008, 15:31 
Moderator

Pani doktot jest po prostu głupia jak but.

Co jest ważniejsze - trudności w gojeniu rany, czy 100% pewności, czy ma się raka? Co ci da ślicznie zagojona zaraczona pierś? W wypadku błędnej diagnozy stracisz prawdopodobnie ją całą. O szansach na przeżycie nie wspomnę.

Temat postu:
PostWysłany: 10 Gru 2008, 20:00 

Ja tylko napisalam co mi powiedziano o tej mammotomii.

Wiadomo ze wazniejsze jest to, aby bylo 100% pewnosci ze nie ma sie raka.

Jakby patrzec z jej pkt widzenia, to guz bedzie usuniety w 100/% moge byc pewna ze byl niezlosliwy a w wyniku zagojenia sie i zrostow kolejny guz ktory sie kiedys moze pojawic bedzie zlosliwy a ani usg ani mammograf tego moze nie wykryc. Czy tak jest w zupelnosci nie wiem bo sie na tym nie znam przeciez,ale tak to wychodzi.

Sama nie wiem co zrobic,,chyba modlic sie o kompetentnego onkologa ktory podejmie sluszna decyzje.

Temat postu: Biopsja cienkoigłowa
PostWysłany: 16 Gru 2008, 20:47 

Dzień dobry mam podobny dylemat jutro idę do onkologa z opisem z usg i zaleceniem biopsji.Ja niechcę się zgodzić na żadną biopsję ! Czy nie można zrobić tomografu i zobaczyć co tam jest?.

PostWysłany: 16 Gru 2008, 20:57 

Miejscowość: Łódź
banna napisał(a):
Dzień dobry mam podobny dylemat jutro idę do onkologa z opisem z usg i zaleceniem biopsji.Ja niechcę się zgodzić na żadną biopsję ! Czy nie można zrobić tomografu i zobaczyć co tam jest?.

Wydaje misię, że biopsja jest niezbędna, bo nawet jeśli tomograf da dokładny obraz zmiany (położenie, wymiar itd) to i tak nic nie powie o jej histopatologicznej naturze. Tak więc aby wiedziec z czym ma się do czynienia moim zdaniem bez biopsji sie nie obędzie. Zastrzegam, że specjalista w dziedzinie nie ejstem
No i zyczę, żeby się okazało, że nic poważnego Ci nie jest

Temat postu: biopsja cienkoigłowa
PostWysłany: 16 Gru 2008, 22:03 

Dziękuję za odpowiedz do Tary.W tym układzie odrazu najlepiej moim zdaniem usunąć! Ale jest dylemat bo onkolog przy innej zmianie - guzek 0,5 cm powiedział a jak ja to mam usunąć ? i co dalej .Podsumowałam przy wyjściu ,że 0.5 za mały a 1 za duży. Najlepiej w ciemno powiedzieć ,ze to nic nie jest.

Temat postu:
PostWysłany: 16 Gru 2008, 22:20 

Tylko biopsja odpowie na pytanie czy to rak.
Na badaniach obrazowych (USG, mammografia) guzy łagodne i złośliwe czasem są nie do odróżnienia.
Od wyniku biopsji będzie zależało to czy będziesz mieć operację czy nie.

Jeśli to rak, a nie zostanie to zdiagnozowane (biopsją!) to stawką będzie potem już nie kwestia operacji, ale Twoje zdrowie i życie.

I odwrotnie: cięcie "w ciemno" -jeśli to nie rak- po co?

pozdrawiam serdecznie -

Temat postu: biopsja cienkoigłowa.
PostWysłany: 17 Gru 2008, 18:56 

Do in-situ dziękuję za odpowiedz.Byłam uonkologa nie proponował mi biopsji , jest pewny,ze jest to guzek łagodny a wogóle to jest to bardzo ciężkie do usunięcia musiał by pociąć całą pierś bo ciężko znaleść 0,5 cm.Jeśli chcę usunąć to muszę zmienić lekarza.drugie zgrubienie ,ktOre powstało niedawno,którego nie widać w usg ale jest wyczuwalne i było dość bolesne to stan zapalny gruczołu pierś. Mam smarować naprochsenem brać leki p/bólowe Tabroten 200 ,który jest dla mnie za mocny oraz Mastodynom 2 razy po 30 kropli. Jestem zdrowa ?.

Temat postu:
PostWysłany: 17 Gru 2008, 19:27 

Jeśli badanie obrazowe wyraźnie wskazuje zmianę łagodną to jest ok:)
(w poprzednich postach wspomniałaś, iż jest wskazanie do biopsji, myślałam więc, że obraz zmiany jest niejednoznaczny).
Jednak mam pytanie: piszesz wciąż o USG, a czy miałaś wykonaną mammografię?
Zasadą jest, że u kobiet młodych właściwszym badaniem jest USG piersi, zaś u pań w okresie około lub pomenopauzalnym - mammografia.
Jednak - w obydwu przypadkach, gdy obraz budzi wątpliwości, lub sama pacjentka je ma, powinno się uzupełnić jedno badanie drugim, niezależnie od wieku pacjentki.
Ja na Twoim miejscu wykonałabym jeszcze mammografię (dla świętego spokoju), a następnie, po ok 2-3 miesiącach ponowne USG (by zobaczyć jak zmiana się zachowuje, np. czy rośnie).
Mimo wszystko sądzę, że masz spore szanse na określenie "zdrowa":)

pozdrawiam serdecznie -

Temat postu: biopsja cienkoigłowa
PostWysłany: 17 Gru 2008, 20:11 

Do in-situ ,Dzięki za mądrą odpowiedz.Lekarz też powiedział zebym się zgłosiła za 4 m-ce.Zyczę ci dużo zdrowia ,Wesołych Swiąt oraz szczęśliwego 2009.

PostWysłany: 09 Sie 2009, 22:16 

odświeżę trochę temat:
przede wszystkim pierwsze pytanie to ile ma pacjentka lat.
potem jeśli ma mniej niż 35 i w USG widać wyczuwalną zmianę to należy bezwzględnie ją zweryfikować.
Należy sobie odpuścić głode gadki na temat biopsji mammotomicznej. Jest to uznana metoda w Polsce i na Świecie a od 2007 roku ma swój własny standard w Polsce. Ogłoszony na konferencji w Falnetach.

Jeśli pacjentka ma 35 lat i więcej to zaleca się wykonanie mammografii, potem USG a potem podjęcie decyzji na temat biopsji.

Po biopsji mammotomicznej jeśli wyjdzie zmiana CA możemy w dalszym ciągu zaoferować leczenie oszczędzające (węzeł wartowniczy).

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(Ăłw) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości