Czynniki ryzyka rozwoju raka prostaty.

Czynnik ryzyka to wszystko co zwiększa szansę na rozwoj choroby m.in. raka. Różne nowotwory powstają w wynku ekspozycji na różne czynniki ryzyka. Np. Ekspozycja na silne światło słoneczne to czynnik ryzyka rozwoju raka skóry. Palenie zwiększa szanse na rozwój raka płuc, gardła, krtani, pęcherza moczowego i kilku innych narządów. Samo narażenie na czynnik ryzyka nie oznacza jednak pewności jeśli chodzi o pojawienie się choroby.

U wielu osób narażonych nawet na kilka czynników ryzyka rak nigdy nie powstanie, natomiast mogą zachorować osoby nie poddawane znanym czynnikom ryzyka. Jednak wiedza na temat tych czynników jest bardzo istotna, należy zredukować narażenie na czynniki ryzyka modyfikując swój styl życia, zachowania, dietę.

Na dzień dzisiejszy nie są znane rzeczywiste przyczyny zachorowania na raka prostaty, naukowcy wyodrębnili jednak kilka czynników, które na pewno zwiększają szanse rozwoju tej choroby.

Wiek – Szanse zachorowania na raka prostaty wzrastają gwałtownie po przekroczeniu 50 r.ż. Około 2/3 przypadków wykrywane jest u pacjentów po 65r.ż. Nadal nie jasne jest dlaczego częstość zachorowań wzrasta z wiekiem.
Predyspozycje rodzinne – Rak prostaty może rozwijać się u różnych osób należących do tej samej rodziny, co sugeruje szerzenie się choroby poprzez materiał genetyczny. Osoby posiadające brata lub ojca z rakiem prostaty ponad dwa razy częsciej chorują na tą chorobę. (chory brat zwiększa szanse zachorowania bardziej niż chory ojciec). Najbardziej narażone są osoby, które mają w rodzinie więcej niż jeden przypadek raka prostaty.
Naukowcy zidentyfikowali kilka dziedziczonych genów, które zdają się zwiększać ryzyko zachorowania, jednak odnosi się to tylko do części przypadków. Na dzień dzisiejszy nie są dostępne szeroko stosowane testy genetyczne w kierunku wykrywania tych genów. Niektóre odziedziczone mutacje genów mogą zwiększać ryzyko zachorowania na kilka typów nowotworów – np mutacje genów BRCA1 i BRCA2 zwiększają szansę rozwoju raka piersi i jajników u kobiet, prawdopodobnie mogą też przyczynić się do powstania raka prostaty.
Dieta – Mężczyźni jedzący dużo czerwonego mięsa i produktów wysoko tłuszczowych mają więcej szans na zachorowanie niż pozostałe osoby. Taka dieta najczęściej wiąże się ze spożywaniem niewielkich ilości owoców i warzyw. Lekarze nie są do końca pewni który z tych czynników istotniej wpływa na powstawanie raka prostaty. Część badań wykazało natomiast, że częściej chorują mężczyźni spożywający zbyt duże ilości wapnia (poprzez złą dietę i preparaty).
Niektóre substancje m.in. likopen, który w dużych ilościach występuje w owocach i warzywach, szczególnie w pomidorach, grejpfrutach i melonach, wiatamina D, witamina E i selen prawdopodobnie obniżają ryzyko powstania raka prostaty. Badania nad substancjami zmniejszającymi ryzyko rozwoju raka prostaty trwają, na dzień dzisiejszy najlepsza dietą w walce z tą chorobą jest ograniczenie ilości spożytego mięsa czerwonego i spożywanie przynajmniej 5 warzyw lub owoców dziennie. Taka dieta obniża również szanse na zachorowanie na inne nowotwory oraz na choby układu krążenia.