Badania przesiewowe dotyczące raka płuc

Badania przesiewowe służą wykryciu choroby u osób które nie mają jeszcze jej objawów. Np test PAP służy jako test przesiewowy raka szyjki macicy. Ponieważ rak płuc na ogół rozprzestrzenia się poza płucami nie dając żadnych objawów, efektywny program testów screeningowych pomogłby wykrywać raka w bardzo wczesnym stadium i znacząco obniżyć liczbę zgonów z powodu tej choroby.

Jak na razie nie opracowano takiego testu. Przez kilka lat badano przydatność zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej i badania cytologicznego plwociny, które miały być podstawą testu screeningowego, niestety okazało się, że nie umożliwia to wcześniejszego wykrycia nowotworu i zwiększenia szans przeżycia pacjenta. Z tych powodów badania te nie są stosowane jako screening wykrywający nowotwory płuc u żadnej z zagrożonych grup, nawet palaczy.

Ostatnio doceniono zastosowanie tzw spiralnej tomografii komputerowej w wykrywaniu wczesnych stadiów raka płuc w grupie palaczy, oraz byłych palaczy. Nadal jednak nie udowodniono, że ta technika obniży liczbę zgonów z powodu tej choroby. Główną wadą tego badania jest to, że wykrywa ono wiele różnych nieprawidłowości w obrazie tomograficznym, które później okazują się nie mieć związku z żadnym nowotworem. To prowadzi do niepotrzebnego powtarzania badania, a nawet niepotrzebnej interwencji chirurgicznej. W Stanach Zjednoczonych Służby Prewencyjne d/s Zdrowia ogłosiły ostatnio, że jak na razie nikt nie zdołał wykazać skuteczności wszelkich testów screeningowych dotyczących raka płuca. W ich raporcie można przeczytać „Osoby, które regularnie palą papierosy powinny zdać sobie sprawę z tego, że najlepszym sposobem aby uniknąć śmierci z powodu raka płuc jest rzucenie palenia. No najpewniejsza droga do zdrowia. Opracowano równiez nowe testy, które w przyszłości mogą okazać się skuteczne w wykrywaniu wczesnych stadiów raka płuc poprzez identyfikacje zmian DNA w komórkach oskrzeli. Jednak testy te nie są jeszcze w użyciu”. Organizacja ta sugeruje rownież by osoby palące, lub palące w przeszłości, osoby poddane paleniu biernemu, oraz osoby zagrożone rakotwórczymi związkami w miejscu pracy były jak tylko to możliwe świadome stałego ryzyka zachorowania na raka płuc.